KOINONIA - Pierwszy Zbor w Gdyni

Aktualności

03 Luty 2019

Mogę wszystko przez werset wyjęty z kontekstu

List do Filipian 4:13 jest jednym z najbardziej znanych wersetów Nowego Testamentu, ale jest również notorycznie niewłaściwie wykorzystywanym. Po tym jak powiedział swoim słuchaczom, że doświadczył zarówno ubóstwa, jak i dostatku, apostoł Paweł pisze te dobrze znane słowa: “Wszystko mogę przez Tego, który mnie umacnia”.

Wielu z nas zauważyło te słowa zachęty na chrześcijańskich kartkach, w sztuce, na koszulkach, wytatuowanych na ciele, a nawet zapisanych na butach znanych sportowców.

Werset ten jest często skrócony do: “Mogę robić wszystko. . . “

Ale co tak naprawdę mówi Paweł? Czy mówi nam, abyśmy wierzyli w siebie? Albo wierzyć, że Chrystus upoważnia nas do robienia tego, na co mamy tylko ochotę, bez ograniczeń?

Nie.

Jeśli naprawdę chcemy wiedzieć, co znaczy werset biblijny lub fragment, musimy go przeczytać w kontekście. Nie możemy pozbyć się wszystkich otaczających wersetów, usunąć go z pierwotnej myśli, intencji i wciąż oczekiwać, że to zrozumiemy.

Tuż przed tym, jak Paweł mówi: “Mogę robić wszystko przez Tego, który daje mi siłę”, opisuje niektóre z różnych okoliczności, w jakich się znalazł: był głodny i dobrze odżywiony, był w potrzebie i miał się dobrze,  nauczył się być zadowolony, bez względu na okoliczności.

Paweł nie zestawia tych okoliczności, aby sugerować, że jeden jest lepszy od drugiego. Używa tych skrajności, aby podkreślić, że rozumie zakres ludzkiego doświadczenia i że rozumie wyzwania, które wiążą się z każdą pozycją. Nie jest bogatym człowiekiem, który mówi ubogiemu, że jest zadowolony z tego, co ma (lub vice versa), i nie siedzi tam z pełnym żołądkiem, mówiąc głodnym ludziom, aby jakoś to przeboleli.

Mówi, że bez względu na okoliczności, możesz nauczyć się być zadowolony. Skąd on to wie? Ponieważ to przetestował, i to udowodnił. Jak on to robi? Oto werset 13.

Jeżeli przetłumaczysz:

„Mogę robić wszystko to dzięki Temu, który daje mi siłę” , to zmienia to sens.

Kiedy czytamy “to” zamiast “robić rzeczy”, jest o wiele bardziej jasne, że ten fragment odnosi się do konkretnych rzeczy – wszystkich rzeczy, o których mówił Paweł – nie “wszystkie rzeczy” w tym sensie, że możemy zrobić wszystko .

W kontekście “mogę wszystko robić” jest posłannictwem, do którego Bóg powołał Pawła. On może wytrwać, dzielić się ewangelią i być zadowolonym w każdej sytuacji. Nie na własną rękę, ale przez Chrystusa, który go umacnia.

Werset ten jest nadużywany, ponieważ wielu chrześcijan interpretuje “wszystkie rzeczy” jako “wszystko”, a nie “wszystkie rzeczy, o których mówił Paweł”. Nie jest to ślepe poparcie, że Bóg poprzez wszystko, co zamierzamy zrobić,  upoważni nas do robienia wszystkich niemożliwych rzeczy, które możemy sobie wyobrazić. Jest to zapewnienie, że możemy robić wszystko, do czego Bóg nas wzywa , a nie to , co postanowimy zrobić .

To nie jest nawoływanie biblijne, do realizacji swoich celów zawodowych, osobistych lub fizycznych. To zachęta, że ​​Bóg może dać ci siłę, by być zadowolonym , bez względu na wszystko.

1 Response

  1. Paulina

    Amen! Dziękuję Pastorze, za ten artykuł. Za wytłumaczenie czegoś, co faktycznie większość ludzi rozumie inaczej. Bo jest różnica między “mogę wszystko” a “mogę wszystko do czego Bóg mnie powołał”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona internetowa używa Polityka prywatności i plików cookies aby dać ci jak najlepsze wrażenia. Zgadzam się, klikając przycisk "Zaakceptuj".