Historia ludzkości gęsto utkana jest zdarzeniami przynoszącymi cierpienia ludziom. Na całym globie obecne są kataklizmy takie jak trzęsienia ziemi, powodzie, pożary i huragany, pochłaniające tysiące ofiar lub nie mniej tragiczne klęski głodowe i wojny. Zawsze w takich sytuacjach pojawia się pytanie: dlaczego to się zdarzyło? Gdzie wtedy był Bóg? Jeżeli Bóg jest dobry, to skąd tyle bólu, cierpienia i krzywdy jest na świecie? Z pytaniami: “dlaczego? dlaczego ja?” często zmagają się ludzie wierzący, żądając wyjaśnień niektórych tragicznych wydarzeń w swoim życiu. Najtrudniejsze do pogodzenia się z losem są sytuacje, gdy cierpią niewinni w naszym odczuciu ludzie- np. dzieci. Jak ustosunkować się do takich zdarzeń w świetle Biblii? Jaki obraz Boga możemy dostrzec w tych wydarzeniach? Czy cierpienie obecne na naszym świecie zaprzecza istnieniu Boga, czy może wręcz przeciwnie- jest dowodem Jego realności?
Czy możliwe byłoby zdefiniowanie zła bez istnienia absolutnego dobra, do którego można się odnieść w swojej ocenie? Czy Bóg pozostaje dobrym mimo przyzwolenia na tragedie i cierpienia ludzi na świecie? Czy jesteśmy w stanie zrozumieć zamiary, myślenie i plan Boży? Czy cierpienie może istnieć pomimo dobrej natury Boga? Co jest zamiarem Bożym wobec naszej relacji z Nim? Dlaczego zależy Bogu na naszej wolnej woli i dobrowolnej miłości wobec Niego? Co jest efektem złych wyborów wynikających z tego, że mamy wolną wolę? Jakby wyglądał świat, gdyby ludziom zabrana została wolność i usunięte zostało zło ze świata?
Jaką rolę w tych zdarzeniach ma grzeszna natura człowieka? Czy możliwe jest, by nasze złe wybory nie miały konsekwencji? Czy uzasadnione jest obwiniać Boga, gdy musimy nieść skutki tych wyborów? Jaki wpływ na nasze wybory ma nasz egoizm i jakie są jego skutki? Jaka jest natura samego świata- otoczenia grzesznego człowieka- i jakie są tego konsekwencje?
Co mówi Jezus o nieszczęśliwych zdarzeniach przetaczających się po ziemi? Co przepowiada w swojej nauce- czy towarzyszyć nam będzie ucisk czy pomyślność? Jaka powinna być nasza postawa wobec wszelkich ucisków? Czy cierpienia są dla nas czymś dobrym? Do czego powinny one nas inspirować? Jak nas kształtują cierpienia a jak wpływa na nas dobrobyt? Czy z pozoru negatywne zdarzenia mogą mieć dla nas pozytywne skutki?
Bóg zdecydował się zbawić nas pomimo wysokich kosztów: poświęcenia życia Jego Syna. Bóg dał także nam wybór- czy my wybierzemy Jego, pomimo bólu, cierpienia i ucisków, które są przed nami?
[ap_hap id=”1″ player_type=”classic white” use_playlist_selector=”0″ active_playlist=”191″ active_item=”0″ default_volume=”0.5″ auto_play=”0″ auto_load=”0″ random_play=”0″ looping_on=”1″ auto_open_playlist=”1″ use_numbers_in_playlist=”1″ sortable_playlist_items=”0″ use_volume_tooltip=”1″ use_seekbar_tooltip=”1″ activate_playlist_scroll=”0″ sound_id=”player”]
0 komentarzy